Nemide

Roman: nemide. Yazar: halit zîya uşaklıgil. TÜRÜ: Psikolojik - Aşk. ŞAHIS KADROSU: Nemide: Babasına çok düşkün bir şahıstır. Doğumundan beri hastalığa meyilli bir kişidir.

Responsive image
YAZAR
Halid Ziya Uşaklıgil
DOSYA BOYUTU
7,82 MB
YAYIN TARIHI
2018
DIL
Türkçe
ISBN
9789759958992

PDF formatında Nemide. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Nemide kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


“Nemide başka bir hayat, başka bir âlem için yaratılmıştı. Nemide âlem-i hayatta, çalılar arasına salıverilmiş ince kanatlı bir kelebek hükmündeydi. Per-i zerrinini teşkil eden zarlar, güzergâhındaki çalılardan hunîn cerihalar topladı. Yed-i hilkat bazı vücutları yaşatmamak için yaratır. Onlar ademden kefenlerini hamilen gelirler. Nemide vücuda geldiği zaman gözlerinde bir katre yaş, dudaklarında matemi bir tebessüm getirmişti.”-Recaizade Mahmut Ekrem- Nemide, Halit Ziya’nın İzmir dönemi romanlarının ikincisidir. Halit Ziya’nın üçlü bir aşk hikâyesini anlattığı roman, önce Hizmet gazetesinde tefrika edilmiş ardından 1892 yılında ise kitap olarak basılmıştır. Halit Ziya, 1943 yılında diğer eserleri gibi Nemide’yi de sadeleştirme yoluna gitmiştir. Elinizdeki kitap hazırlanırken eserin bu baskısı esas alınmış, günümüzde kullanılmayan veya az kullanılan kelimelerin anlamları dipnotlarda verilmiştir. (Tanıtım Bülteninden) HAZIRLAYAN: Merve Özdemir 


Nemide Romanı Özeti, Tahlili, İnceleme. Romanın Kimliği. # Elimize ulaşan ilk kitabı olması bakımından Nemide'yi H.Ziya'nm ilk romanı olarak sayabiliriz.